۱۴ خرداد ؛ سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

نسخه مناسب چاپ

۱۴ خرداد ؛ سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

در چنین روزی در سال ۱۳۶۸ ، با انتشار خبر رحلت ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، کشور ایران اسلامی را غرق در حزن و ماتم نمود .

حضرت امام خمینی ( ره ) درساعت بیست ودودو بیست و شش دقیقه روزسیزدهم خرداد سال ۱۳۶۸ ه ش جان به جان آفرین تسلیم کردند و خبرارتحال ایشان درروزچهاردهم خرداد ازطریق رسانه های عمومی  اعلام گردید . میزان تأثیرات و تألمات مسلمانان ایران و جهان در پی این رویداد تلخ به جدی بود كه رسانه ها و مطبوعات سراسر دنیا رحلت حضرت امام خمینی(ره) را بزرگترین فاجعه و رویداد تاریخ معاصر جهان ذكر كردند . نشریه الكفاحُ العربی، در این باره نوشت امام خمینی آخرین تاریخ ساز قرن حاضر بود كه قدرت غرب را درهم شكست . بنا به تأیید كلیه رسانه های خبری میلیونها انسان در سوگ پرافتخارترین و مردمی ترین رهبر جهان به ماتم نشسته بودند .

زندگی سیاسی امام خمینی نیز بر هیچ کس پوشیده نیست و فعالیت های ایشان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی بر همگان واضح و مبرهن است . فعالیت جدی امام خمینی در اعتراض به رژیم و ماهیت شاهنشاهی پهلوی از زمان ارایه لایحه انجمن هایی ولایتی وایالتی که شرط مسلمان  بودن و سوگند به قرآن کریم  انتخاب شوندگان مجلس شورای ملی  را حذف می کرد ، آغاز شد . ایشان در نشست های بعدی رژیم شاه را آغازگر اصلاحات  دروغینی چون رفراندوم و انقلاب سفید دانستند ومراجع عظام قم را برای چاره جویی و قیامی جدی در این باره فراخواندند  . پس ازقیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲  ماموران رژیم شاه ،  امام خمینی (ره) را تحت الحفظ به منزلی در قیطریه منتقل کردند. امام خمینی از آن زمان ساکت ننشستند و به اعتراض علیه اعمال رژیم شاه ادامه دادند که ازآن جمله می توان به مساله کاپیتولاسیون اشاره کرد . رژیم شاه سیزدهم آبان سال ۱۳۴۳ امام خمینی( ره)  را بازداشت کرد و درسیزدهم دی ماه همان سال ایشان را به ترکیه تبعید کرد . رژیم چندی بعد امام ( ره)  را در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۴۴ از ترکیه به عراق تبعید کرد . امام درهمان دوران مراحل انقلاب اسلامی را رهبری  می کردند . ایشان درروز دوازدهم مهرماه سال ۱۳۵۷ نجف را به سمت کویت ترک گفتند ، اما کویت به دلیل زد و بند با رژیم پهلوی ، حضورایشان را در این کشور نپذیرفت و امام درچهاردهم مهرهمان سال به نوفل لوشاتوی پاریس هجرت کردند . امام خمینی دردوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ به وطن بازگشتند وتا پایان عمرپربرکتشان رهبری انقلاب اسلامی را به عهده داشتند .

ایشان در طول زندگی پرثمر خود تالیفات گرانبهایی از خود به یادگار نهادند که ازمیان آنها می توان به شرح دعای سحر ، شرح حدیث راس الجالوت ، سر الصلوه ، تحریر الوسیله ، کتاب الطهاره ، مکاسب محرمه ، کشف الاسرار ، رساله الاستصحاب ، رساله الاجتهاد و التقلید ، آداب نماز ، حاشیه بر اسفار کتاب البیع ، تفسیر سوره حمد و..اشاره کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.