رئیس کمیته مدیریت، آموزش و پژوهش در هشتمین کنگره سلامت در بلایا؛

سیاست گذاری‌ها در حوزه بلایا باید بر مبنای پژوهش باشد

رئیس کمیته مدیریت، آموزش و پژوهش در هشتمین کنگره سلامت در بلایا؛ گفت: یکی از هزینه اثربخش‌ترین استراتژی‌هایی که در حوزه مدیریت بلایا می‌توان دنبال کرد، "آموزش" است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، سید حسام سیدین، مدیر گروه سلامت در بلایای دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: هدف‌های کلی از برگزاری کنگره بحث همسوسازی ذهن مردم جامعه نسبت به بلایا و افزایش مقاومت جامعه در مقابل بلایا است.

وی در هشتمین کنگره سلامت در بلایا که قرار است از فردا دوم اردیبهشت ماه به مدت سه روز در سالن همایش‌های بین المللی رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار ‌شود، ریاست کمیته مدیریت، آموزش و پژوهش را برعهده دارد، درباره اهداف این کمیته و نکاتی که بررسی خواهد شد، افزود: کمیته سه بُعد دارد مدیریت، آموزش و پژوهش؛ در بحث پژوهش معمولا شواهدی در حوزه بلایا تولید می‌شود، این شواهد باید در سیاست گذاری‌ها مورد استفاده قرار گیرد، کشور ما نیز ناگزیر است به این سمت و سو برود تا اینکه سیاست گذاری‌های حوزه بلایا بر مبنای پژوهش شود، مانیز رسالتی که در حوزه پژوهش داریم را در کنگره دنبال می‌کنیم.

سیدین، تصریح کرد: یکی از هزینه اثربخش‌ترین استراتژی‌هایی که در حوزه مدیریت بلایا می‌توان دنبال کرد، "آموزش" است؛ تاکید ما نیز بر این است که در حوزه آموزش، کارهایی انجام شود که نتایج پژوهش‌های خود را در این حوزه داشته باشیم و سطح آمادگی جامعه را بالا ببریم و یا شاخص کاهش آسیب‌ها در برابر بحران‌ها اساسی کنیم.

این مدیر گروه سلامت در بلایای دانشگاه علوم پزشکی ایران، با تاکید براینکه رسالت ما در کنگره آموزش دادن نیست، ادامه داد: در این کنگره تنها بحث فرهنگ سازی مطرح می‌شود و تحقیقاتی که در زمینه‌های بهداشتی و غیربهداشتی در این باره انجام شده را دسته‌بندی کرده و به جامعه ارائه می‌دهیم؛ "آموزش"، به دو صورت است که شامل آموزش‌های تخصصی در سطح دانشگاه‌ها بوده و اکنون آموزش‌های مدیریت بحران‌ها، بلایا و اورژانس نیز از این دسته است و دسته دیگر آموزش‌های جنرال است مانند کمکهای اولیه.

وی درباره استفاده از تجربیات سایر کشورها، گفت: در کنگره هشتم، مقالات نظام مند در حوزه پژوهش بررسی می‌شود؛ این مقالات معمولا نتایج حاصل از پژوهش‌های سایر کشورها را انتقاد و پرزنت می‌کند، ما نیز از تجربیات سایر کشورها انتقاد می‌کنیم و آن ‌را در قالب مقاله ارائه می‌دهیم.

سیدین، اشاره کرد: یکی از نقاط ضعف کشورمان، در حوزه بلایا، بحث مدیریت، کاهش آسیب و بسیاری موارد دیگر است چنانچه در حوزه مدیریت بلایا، بیشتر ظرفیت کاری صرف بحث در باب همکاری می‌شود تا آمادگی کاهش آسیب؛ متاسفانه سیاستگذاری‌های متعدد و سلیقه‌ای و محدودیت در وقت در این حوزه اثرگذار بوده است.

رئیس کمیته مدیریت، آموزش و پژوهش در هشتمین کنگره سلامت در بلایا، گفت: خوشبختانه با ورود افرادی که در حوزه مدیریت بلایا دوره‌های Phd را می‌گذرانند و نگاه مثبت و مشخصی نسبت به مباحث مختلف و سیاست گذاری‌ها دارند، قطعا سیستم کشور به مرور اصلاح خواهد شد؛ همچنین پژوهش‌ها بحث‌های بنیادینی دارند که کاربردی است و با سیاست گذاری‌هایی که گروه‌های آکادمیک در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهند محقق می‌شود.

وی با ابراز امیدواری گفت: آموزش یکی از بهترین، اثرگذارترین و هزینه اثربخش ترین کارها در کشور ماست که باید ۹۰ درصد هزینه‌ها را به خود اختصاص دهد؛ به‌ویژه اینکه حوزه مدیریت بحران و آموزش باید توسط وزارت بهداشت جدی گرفته شود.

سیدین، در پایان به کارهای کارگروهی در زمینه کاهش آسیب‌ها و افزایش آمار اشاره کرد و خاطرنشان کرد: کارگروه‌ها از نو طراحی شده‌اند و تعریف مجدد وظایف کارگروه‌ها نیاز کشور است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

top_block_quicktab